Hingamine on ime, mis hoiab meid elus, tervendab ja loob katkematu sideme jumaliku väega


Hingamise imest kirjutab hingamisterapeut Krista Haak.

Hingamine on elu alus, mis ühendab meid kõikide elusolenditega. See mõjutab meie tervist, emotsionaalset heaolu, füüsilist ja vaimset võimekust ning kogu arengut. Ei ole olemas ühtki teist füsioloogilist funktsiooni, mis tekitaks nii tugeva seose keha ja meele vahel. 

See, kuidas me hingame – pindmiselt või sügavalt, kiiresti või aeglaselt, ühtlaselt või katkendlikult, on meie füüsilise ja emotsionaalse seisundi baromeetriks. Hea enesetunne on õige hingamisega tihedalt seotud. Kui me ei oska õigesti hingata, ei saa me oma keha ja vaimu täielikult lõdvestada. Ebaõige hingamise tavalisemateks põhjusteks on stress, allasurutud emotsioonid, tugevad tundepuhangud jne. Viha ja hirmu tundes hoiame hinge kinni, närvilisus põhjustab lühikesi pindmisi hingetõmbeid ja haigutamist, äärmuslikel juhtudel võime hingamise üldse peatada. 

Oluline on tunda erinevaid hingamistehnikaid. Rindkere hingamisel paisub rinnakorv üles ja laiusesse. Rindkere hingamine on kasulik pärast füüsilisi harjutusi, kui keha vajab kiiresti hapnikku. Roidepiirkonna hingamine on loomulik reaktsioon stressile ja keha pingetele. Kõhu (diafragmalisel) hingamisel liigub vahelihas nii, et õhk pääseb kopsude alaossa. Kõhuhingamist tuleb eelistada aegadel, kui keha on tegevuseta. Kõhuhingamine aitab meie keha ja vaimu paremini lõdvestada. 

Õige hingamisviis on tugeva ravitoimega. Õppides hingama ühtlaselt ja sügavalt, ning seda regulaarselt harjutades, saame õhku kui looduse kingitust maksimaalselt ära kasutada. Tuhandeid aastaid tagasi arendati idamaades välja võimsad hingamiskontrolli süsteemid, mida kasutati hirmu alistamiseks, haiguste raviks ja valgustatuse seisundi saavutamiseks. Ravimiseks kasutatakse teadlikult hingamisest saadavat vaimset elujõudu, mida hindud nimetavad praanaks, hiinlased qi’ks, heebrealased eluhinguseks ja kristlased pühaks vaimuks.  

Paljud autorid on aegade jooksul kohandanud iidseid hingamissüsteeme ja nende pinnalt välja töötanud erinevaid hingamisharjutuste komplekse inimeste tervendamiseks ja õndsuse saavutamiseks. Ülim eesmärk on jõuda olemise puhtasse seisundisse, mahamudra’sse. Keha on kadunud, meel on kadunud, eesmärk on kadunud. Kõik, mis oli olemas, on kadunud, jääb vaid olemise puhtus, mahamudra. See on ülim õndsus, kus füüsiline hingamine lõpetab liikumise, teadvus liitub Jumalaga ja inimene hingab Jumala enda hingust. Me oleme ise oma elu loojad!


Kirjuta esimene kommentaar

Email again: