Taimedega kevadväsimuse vastu

Keha ja vaimu toniseerivaid taimseid preparaate tutvustab farmatseut Tauri Kiisma.

Sageli tunneme kevadel, et pikk ja pime talveperiood on võtnud meie organismi viimsed jõuvarud. Energiat ei ole, tuju on kõikuv ja kaldub sagedamini negatiivsuse poole. Igatsus on päikeseliste ilmade järgi ja kalendrist otsitakse üles need päevad, mil on puhkust oodata. Justkui oleks saanud piisavalt magada, aga üldse ei tunne end puhanuna. Kuidas saaks sellest võitu?

Väsimus ei ole olnud võõraks nähtuseks ka meie esiisadele. Läbi ajaloo on inimesed leidnud abi rahvameditsiinist erinevate taimed näol. Olenevalt piirkonnast on ka taimed olnud väga erinevad. Kui veel aastakümneid tagasi oli meil, eestlastel vaja hakkama saada kohaliku toorainega, siis nüüd on kättesaadavad ka eksootilisemad toniseerivad taimed. Just nendest ma alljärgnevalt juttu teengi.

Esmalt olgu ära öeldud, et ühegi taime efektiivsuse kohta ei saa öelda kindlat tõde, sest puuduvad vajalikus koguses kliinilised uuringud. Teisisõnu pole neid katsetatud inimeste peal. Seega toon välja mõned taimed, mida on piisavalt uuritud farmakoloogiliselt ja in vitro (uuritud enamjaolt loomadel) uuringud on tõestanud vähemalt osaliselt nende lubatud toimed.

Godži marjad (harilik taralõng – lysium barbarum)

Kuigi nende marjade kohta võib lugeda meeletus koguses positiivseid reklaamlauseid kõikvõimalike kasulike omaduste kohta, siis päris kõige vastu see siiski ei aita. Senised kliinilised uuringud aga on tõestanud, et 150g marju annustatuna iga päev 14-30 päeva vältel parandab üldist enesetunnet, vähendab neuroloogilisi, psühholoogilisi ning kardiovaskulaarseid vaevusi, parandab lihasfunktsioone ja korrastab seedetegevust. Kõrvaltoimeid ei  leitud.

Marju saab osta erinevatest tervisepoodidest.

Maka (Macca – Lepidium meyenii)

Maka on tuntud ka kui indiaanlaste ženšen. Ühtlasi on see merepinnast kõige kõrgemal kasvav toidutaim. Kliinilisi uuringuid on sellele taimele vähe ja jäävad enamasti loomsele tasandile, kuid nendest lähtudes omavad nad toimet nii meeste kui ka naiste seksuaalsete düsfunktsioonide korral, parandades meestel erektsiooni ja tõstes nii meestel kui ka naistel libiidot. Ohutust pole piisavalt uuritud, kuid loomsed katsed näitavad perspektiivi antud taimele.

Kliendid väidavad, et see tõepoolest aitab ja tõstvat ka üldist toonust. Makat on võimalik saada erinevatest apteekidest tablettide kujul. Hoiatuseks: seda ei tohi kasutada pidevalt, vaid kuuridena ja teha seejärel vähemalt kuuajaline paus.

Roosilõhnaline kuldjuur (Rhodiola rosae)

See taim on hästi kultiveeritav ka Eesti kliimas, kuid eelistab kasvamiseks jahedamat piirkonda. Toime sarnaneb ženšenile, kuid selle saavutamiseks on  vaja tarvitada preparaati pikema aja vältel (2-3 nädalat). Hea tulemuse annab kuldjuure ekstrahheerimine alkoholiga ehk kuldjuurde tinktuur. Toimelt kergelt toniseeriv, seksuaalfunktsioone tõstev ja keskendumisvõimet parandav. Kõrge vererõhuga inimestel tuleb kuldjuurt tarvitada ettevaatlikusega, sest see tõstab vererõhku.

Oma kogemusest farmatseudina saan rääkida ühest noormehest, kes väitis, et tegemist on parima taimega õpiperioodiks, sest see pidavat parandama keskendumisvõimet ja tegema meeled erksaks. Kuldjuurt on võimalik saada näiteks Kubja ürditalust ja valmispakendatuna ilusates kingitavates klaaspudelites Tallinna Raeapteegist. Tuleb ka arvestada, et Eestis kasvatatud kuldjuurel on üldiselt nõrgem toime, kui näiteks Siberis kasvaval taimel.

Milline nendest taimedest just Teile kõige paremini sobiks, on täielikult iga inimese enda otsustada. Iga indiviid on erinev ja seetõttu tuleb sobiva preparaadi  leidmiseks erinevaid taimi ise katsetada. Kindlasti on ergutavaid taimi veel, kuid eeltoodud on ilmselt lihtsamini kättesaadavad ja omavad ka teaduslikku tõestust nende toimete kohta. Skeptiline tasub olla ravimtaimede suhtes, mille lubatavad toimed on „liiga ilusad“. Sageli kiputakse reklaamides neile omistama toimeid, mida ei ole tegelikult tõestatud.

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: